רוצה להיות BFF? הירשמי לניוזלטר שלנו!

המיני שהפיל את ש"ס

  |   17 בינואר 2013

לפני שבוע סערה התקשורת כאשר שודר (ומיד הורד) התשדיר הגזעני של ש"ס ,"כוכבית גיור", בו נראית כלה רוסייה מקבלת גיור אינסטנט קיקיוני תחת החופה דרך פקס. התשדיר קיבל חיים חדשים ברשת והפך ללהיט, אולם מי שספגה את כל הריקושטים בימים שלאחר השידור הייתה ניצבת אחת בחצאית אחת קצרה מדי.

יאנה והמיני הסורר משמאל

יאנה והמיני הסורר משמאל

שמה יאנה עברי ועמוד הפייסבוק שלה הוצף בתגובות כועסות מחבריה יוצאי חבר העמים על כך שהעזה להופיע בפרסומת. אני באופן אישי החלטתי לנצל את הימים האלה שלפני הבחירות ואת החברות רבת השנים שלי עם יאנה כדי להאיר זרקור על האישה המדהימה הזו ובמיוחד על חיבתה למיני קצרצר, שכפי שאני אומרת לה כבר שנים: ישגע יום אחד את המדינה.

ההיסטוריה ידעה נשים רבות שזעזעו את הסדר החברתי בעזרת לבוש שערורייתי (או המחסור בו): האגדה מספרת שאלינור מאקווטיניה, מי שהייתה מלכת אנגליה במאה ה-12, רכבה לשדה הקרב נגד הצרפתים כשהיא עירומה ובהיריון. הצייר הצרפתי יוג'ין ד'לאקרוא הציג אישה חשופת חזה כסמל למהפכה הצרפתית בציור שצייר ב- 1830. מארי אנטואנט, שעצבנה אומה שלמה במאה ה-18 עם הבזבזנות הנהנתנית שלה (ומשפט אחד על עוגות שלמעשה מעולם לא אמרה…), הצליחה גם לייצר כמה אויבים כאשר צויר דיוקנה בשמלה מבד דקיק וקצת שקוף. ועכשיו בתקופה הקדחתנית שלפני הבחירות בישראל, הצליחה בחורה אחת להביך את נציגי ודוברי המפלגה הדתית השמרנית בזכות שמלת מיני ירוקה והיא אפילו לא התכוונה שזה יקרה.

יאנה ושמלת פאפלום ירוקה. השמלה: "זארה". האטיטוד: ג'ינג'י טבעי.

יאנה ושמלת פאפלום ירוקה. השמלה: "זארה". האטיטוד: ג'ינג'י טבעי.

"מי שמכיר אותי יודע שבמקצועי אני תחקירנית ועיתונאית בנושאי רווחה" מספרת לי יאנה. "באותה תקופה הייתי בין פרויקטים ועבדתי במשך שבועיים כתחקירנית במפלגת ש"ס למרות שאינני תומכת בהם. באותו היום הגעתי לעבודה בחצאית מיני (כי אני תמיד נשארת אני…) ובמאי הפרסומת ביקש ממני להחליף לדקה ניצבת בפרסומת שלא הגיעה. סירבתי כי לא רציתי לקחת חלק בקידום המפלגה אך הובטח לי שלא ישתמשו בדמותי.

הנחתי שמאחר שאני לבושה בחצאית מיני, אין סיכוי שמישהו מש"ס ישתמש בדמותי ונעמדתי לכמה רגעים בצילומי הפרסומת כדי שיוכלו לצלם כמתוכנן. מרגע שהפרסומת שודרה ספגתי מבול של השמצות מצד קולגות וחברים מהקהילה הרוסית, שאני חלק גאה מאוד ממנה, וזה כואב לי מאוד כי השקעתי שנים רבות במאבק למען זכויות יוצאי חבר העמים לשעבר."

חצאית מיני כסופה מ Forever 21 וחולצת שיפון שחורה מבוטיק "יאנגה".

חצאית מיני כסופה מ Forever 21 וחולצת שיפון שחורה מבוטיק "יאנגה".

כמי שמכירה את יאנה כבר יותר מעשור, מדובר בלא פחות מאשר לוחמת צדק בחצאית מיני ועקבים.

עד לפני זמן קצר עבדה יאנה כעיתונאית רווחה בערוץ הרוסי (ערוץ 9) והקדישה את השנים האחרונות לעבודה על סיפורים כגון: פנסיונרים יוצאי חבר העמים הסובלים מהזנחת קצבאות הביטוח הלאומי שלהם; הרחקה לא חוקית של ילדי מהגרים מביתם; ותרומת ביציות מנשים מתנדבות מקזחסטן- ואת כל זה היא עשתה תמיד בלבוש צבעוני ולא מתנצל ובהרבה מאוד סטייל.

אני ויאנה. יאנה בשמלת קומות כחלחלה מ"רנואר" קולקציית 2012.

אני ויאנה. יאנה בשמלת קומות כחלחלה מ"רנואר" קולקציית 2012.

"אף פעם לא קישרתי את עבודתי עם הופעתי" צוחקת יאנה "אני ג'ינג'ית טבעית עם כל מה שמשתמע מזה. ברור שכשאני מגיעה לכנסת אני לא אעשה זאת בגופייה קצרצרה וחצאית צמודה, אבל אני אדם צבעוני ואישה שאוהבת מאוד את הנשיות שלה ואני לא רואה בזה שום פסול".

באופן אישי אני חושבת שחצאיתה הקצרה של יאנה עשתה שירות שאין כמותו בחשיפת הצביעות והרדיפה לפרסום של מפלגת ש"ס, ועם על הדרך היא הצליחה לעצבן כמה מתומכי המפלגה שהזדעזעו מה"פריצות" בפרסומת- מה טוב! כי ממש כמו זינה הנסיכה הלוחמת או אל וודס- גיבורת הסרט "לא רק בלונדינית"- מרד הוא דבר שניתן להשיג באלימות או שאפשר להשיג בסטייל.אריאלה גויכמן גארבר
חובבת היסטוריה, אופנה ואומנות. מתחזקת את הבלוג Timeless Hemlines וכותבת לעיתון העצמאי "מגפון".
  • Facebook

הוספת תגובה