רוצה להיות BFF? הירשמי לניוזלטר שלנו!

צלצול הפעמון: חזרתם של מכנסי ה"פדאלפון"

  |   29 באוקטובר 2013

הדבר הראשון שאנחנו חושבים עליו כששומעים את השם "מכנסי פדלאפון" (באנגלית: Bellbottoms- "מכנסי תחתית פעמון") זה סרטים ישנים מהסבנטיז עם הרבה לייקרה, תסרוקות אפרו ומוסיקת דיסקו נוצצת. אבל המכנסיים המתרחבים הללו שביקרו בארוננו בסוף הניינטיז ונשכחו בשנים האחרונות לטובת מכנסי סקיני חונקים, מתחילים לצוץ בתצוגות האופנה באירופה בשנתיים האחרונות.

הלוק שלי לסתיו/חורף 2014. טרנד הכחול המטאלי עם הדפסי החיות משולב עם ג'ינס המתרחב מהברך.

הלוק שלי לסתיו/חורף 2014. טרנד הכחול המטאלי עם הדפסי החיות משולב עם ג'ינס המתרחב מהברך.

תאמינו או לא, אבל גזרת המכנסיים הזו לא הומצאה על-ידי מיק ג'אגר בזמן הסנפת קוקאין במועדון "סטודיו 54" בניו-יורק בסבנטיז. האזכור הראשון שלהם הופיע למעשה בפרוטוקולים של חיל הים האמריקאי ב-1813! המכנסיים שנתפרו אז מבד דנים (ג'ינס לא מעובד) כללו חלק עליון צמוד לרגל כך שלא יפריע למלחי הצי הימי בעבודתם, וחלק תחתון רחב שאפשר למלחים לקפל את המכנסיים בקלות כשהם נרטבו או להוריד אותם במהירות מעל המגפיים מבלי להתאמץ.

השמועה אומרת שעודף הבד בחלק התחתון של המכנס גם שימש את המלחים ככרית אוויר במקרה שהם נפלו למים… אל תנסו את זה בבית!

מלחים מהמאה ה-19 במכנסי פדאלפון. אם הם רק היו יודעים שהם מתחילים טרנד לדורות.

מלחים מהמאה ה-19 במכנסי פדאלפון. אם הם רק היו יודעים שהם מתחילים טרנד לדורות.

המלחים במאה ה-19 עוד לא ידעו שכמאה שנה לאחר מכן, הם עומדים להפוך למוזה של חלוצת האופנה הנשית בעולם. וכך, בשנת 1917 בזמן שאירופה כולה עוד הייתה נתונה במלחמה, נפשה לה בעלת בוטיק פריזאית אחת על חוף הים בעיירת הקיט הצרפתית דוביל, כשלפתע היא ראתה חבורת מלחים גוררים סירה.

בעלת הבוטיק הצעירה- אחת בשם גבריאל ("קוקו") שאנל- ניסתה במשך שנים לשחרר את נשות צרפת מהמחוכים והמלמלות ולייצר בגדי נשים נוחים ופרקטיים, אך ללא הצלחה. באותו רגע מכונן, הבינה שאנל שמכנסיים מתרחבים מבד ג'רזי גמיש וחולצת פסים מכותנה, דמויי מדי המלחים, הם הלבוש המושלם עבור נשים שכבר לא יכולות להרשות לעצמן לשבת בבית ולרקום תחרה אלא חייבות לצאת ולעבוד כדי לסייע לעורף לנצח במלחמה.

הפריזאית המהפכנית תפרה ולבשה את אותה חליפת מכנסיים, וייצרה לוק כל כך קלאסי ונצחי שניתן לראות אותו גם היום ברחוב ועל מסלולי התצוגות.

 קוקו שאנל בחולצת פסים ומכנסיים מתרחבות. נשיות קלאסית ונצחית.

קוקו שאנל בחולצת פסים ומכנסיים מתרחבות. נשיות קלאסית ונצחית.

המכנסיים המתרחבות והגבריות האלה המשיכו להוות סמל של שחרור האישה ושוויון בין המינים. בשנות ה-30 אימצו אותו שחקניות הוליוודיות כגון גרטה גארבו וקת'רין הפבורן. המכנסיים שלבשו אותן שחקניות היו רחבים לכל האורך ודמו למכנסי חליפת העסקים הגברית. והשחקניות עצמן הפכו לימים לסמל הפמיניזם אך גם גררו בעקבות כך שמועות אודות נטייתן המינית. למרות זאת, המגמה סירבה לדעוך וגם שלושים שנה לאחר מכן, בשנות ה-60, אומצו המכנסיים על-ידי ילדי הפרחים שראו בגזרה הרחבה והחופשית את החופש והשחרור ממוסכמות הלבוש.

בסבנטיז חזרו מכנסי הפדלאפון לככב בתרבות הפופולארית והפעם נלבשו על-ידי גברים ונשים כאחד כסמל לטשטוש המגדרי ולתהליכי היציאה מהארון של הקהילה ההומוסקסואלית. הדיסקוטקים של אותם שנים התמלאו בקהל לובשי פדלאפון מבד לייקרה זרחני. ולמרות שזה היה טרנד מזעזע שנקווה שלעולם לא יחזור, היו כאלה שבכל זאת הפכו אותו גם למגניב כמו למשל "המלאכיות של צ'ארלי" – סמל הפמיניזם החדש- שלבשו מכנסי ג'ינס בגזרת פעמון בכל פעם שרדפו אחרי פושעים מסוכנים כשהפן שלהן מתנוסס ברוח.

מכנסיים מתרחבים כסמל לנשיות חזקה. מימין: שנות ה-30- הכוכבת קת'רין הפבורן. משאל: שנות ה-70- ה"מלאכיות של צ'ארלי".

מכנסיים מתרחבים כסמל לנשיות חזקה. מימין: שנות ה-30- הכוכבת קת'רין הפבורן. משאל: שנות ה-70- ה"מלאכיות של צ'ארלי".

בשנים האחרונות, נזנח הטרנד לטובת מכנסי סקיני שהיוו בעיני את כל הרעות החולות בעולם האופנה שכן, אם תשאלו אותי, הוא מדגיש כל גרם מיותר בירכיים, מקצר את הרגל ומתאים באופן בלעדי לבעלות רגליים ארוכות ורזות. אולם, כבר לפני שנתיים התמלאתי תקווה כשראיתי תמונות של קייט מוס מדגמנת את מכנסי הפעמון, ולא עברו כמה חודשים והם גם הופיעו בתצוגת סתיו/חורף 2013 של המותג הצרפתי קלואה (Chloé).

ניצני חזרת הטרנד: קייט מוס 2012 ו"קלואה" סתיו/חורף 2012-13

ניצני חזרת הטרנד: קייט מוס 2012 ו"קלואה" סתיו/חורף 2012-13

אבל מי שעשתה החייאה רשמית למכנסי הפדלאפון היא הדוגמנית הרוסייה שהפכה למעצבת- יוליאנה סוריינקו (בתמונה הראשית). סוריינקו המכונה "הצארינה של עולם האופנה" בשל הנטייה שלה להתלבש כמו נסיכה רוסייה מהמאה ה-18 בשמלות גדולות ורקומות והרבה עיטורי ראש, הלכה דווקא על מראה של פועל רוסי (במובן הכי שיקי של המילה) כשצולמה מאחורי הקלעים בתצוגה של ז'יאמבטיסטה ואלי לפני כמה חודשים. בתמונה שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה, נראית סוריינקו במכנסי פדאלפון צרים המתרחבים מהברך עם "שלייקס" ושיער קצוץ, ומסמנת לעולם כולו שהגיע זמן הפעמון.

גם מעצב האופנה הבריטי מארק ג'ייקובס העלה בחודש שעבר תמונה לעמוד הפייסבוק של המותג בו נראה הצוות בסטודיו שלו עובד על חליפה בעלת מכנס מתרחב. התמונה, שכפי שכתב ג'ייקובס, צולמה כבר ב-2009 מה שאומר שגדולי עולם האופנה הריחו את הקאמבק כבר אז. ולמרות שהחליפה מזכירה קצת את הליצן העצוב פוארו, הגיע הזמן שגם אנחנו נעלה על הגל.

 מהסטודיו של מארק ג'ייקובס. סתיו/חורף 2009

מהסטודיו של מארק ג'ייקובס. סתיו/חורף 2009

לא צריך להיות גאון בשביל להבין שאם מארק ג'ייקובס ויוליאנה סוריינקו קבעו מגמה, שאר עולם האופנה פועל לפיה. כבר בשבוע האופנה האחרון נראו מכנסיים מתרחבים בצבע לבן מככבים בתצוגה של מותגים כגון אלברטה פראטי (Alberta Ferretii) האיטלקי, וגם בתצוגת הביכורים לאביב/קיץ 2014 של הסטייליסטית שהפכה למעצבת רייצ'ל זו (Rachel Zoe). זו, הידועה בסגנון ה"בוהו שיק" שלה, אימצה באהבה את שובו של הפדלאפון וגם נתפסה על-ידי צלמי פפרצי מסתובבת ברחובות אל.איי במכנסיים מתרחבים וחולצות שיפון גדולות כאילו זה עתה יצאה מפסטיבל וודסטוק.

הפדאלפון חוזר במלוא הלובן. מימין: אלברטה פראטי סתיו/חורף 2014. שמאל: רייצ'ל זו אביב/קיץ 2014.

הפדאלפון חוזר במלוא הלובן. מימין: אלברטה פראטי סתיו/חורף 2014. שמאל: רייצ'ל זו אביב/קיץ 2014.

אצלנו בישראל הקטנה עדיין קשה לראות את גזרת הפעמון בחנויות, והרחוב עדיין מלא בנשים שרגליהן דחוסות בדוחק במכנסי סקיני. אבל בהיותי חסידת מכנסי פדלאפון, חיכיתי לרוח הסתיו הראשונה בשביל לשלוף הג'ינס המתרחב האהוב אלי. הדרך הנכונה ללבוש אותו היא לוודא שהוא צר בחלקו העליון כך שאינו מרחיב את הירכיים, ולבעלות אגן הים התיכון- כדאי לוודא שהוא מסתיים ממש מתחת לקו הפופיק כדי שלא יעמיס על האגן.


בשילוב עם הטרנדים של סתיו/חורף 2014 יצירתי לעצמי את המראה הסתווי הנכון ביותר בשבילי ועכשיו, לצלילי הפעמון, נשאר רק להקשיב למוסיקת דיסקו ולהיזכר קצת ב"גרוב" של שנות השבעים.אריאלה גויכמן גארבר
חובבת היסטוריה, אופנה ואומנות. מתחזקת את הבלוג Timeless Hemlines וכותבת לעיתון העצמאי "מגפון".
  • Facebook

הוספת תגובה